Humar – Škarja v Planjavi, V-/IV, 270m

Malo tečajniškega adrenalina pred vstopom v smer

Odločitev za smer je padla na hitro v soboto zvečer. Tako smo se Marjan, Mitja in jaz v nedeljo 30.6.2013 ob  6.00 uri že počasi peljali najprej do Kruhija po štrike, nato pa do Jermance pri Kamniški Bistrici, kjer smo ob 8.00 uri štartali v smer Humar Škarja v Planjavi, V-/IV, 270 m.

Po dveh urah hoje,  smo prispeli na vstop v smer Humar Škarja. Ker je meni kot tečajniku bila to prva daljša alpinistična smer, sem Marjana prosil, če lahko potegnem naprej vsaj en raztežaj. Z veseljem mi je dovolil, na mojo srečo, pa je bil tudi vseskozi prisoten z menoj. Beri dalje »

Klubski vzpon na Mt. Blanc

Utrinek vzpona leta 2011

Aleš Cvahte vabi, da se mu pridružite na julijskem vzponu na Mt. Blanc. V nadaljevanju si lahko ogledate kratek program. Vse zainteresirane naproša, naj se mu do konca meseca javijo na mail, telefon, lahko tudi preko komentarjev teh strani, v vsakem primeru pa naj se prijavijo samo resni kandidati.

Odhod iz Ljubljane zgodaj zjutraj, na nedeljo 21.7. Prihod v Chamonix in z gondolo na Aguille du Midi – 3.842 m. Spust na ledeniški plato, postavitev šotorov in pred spanjem aklimatizacija do višine cca 4.000 – 4.100m. Beri dalje »

Tomažev steber in Centralna v Planjavi

Po uspešnem dvodnevnem uplezavanju v Belih vodah, sva se z Matjažem odločila unovčiti formo in lanski dopust v slovenskih hribih. V torek se je Matjaž skupaj z Branko zapodil v Zajedo Skute, V-/IV, 350m, jaz pa sem s Šiško opravil vzpon v Vežici, po smeri Geršak-Grčar, V+, 390m.

Matjaž pred detajlom Tomaževega stebra

Že v petek sva s Ferijem ponovno premetavala vrvi, tokrat na Jezerskem, pod S steno Grintovca, kjer sva preplezala Tomažev steber VI-/V, 350m. Gre za zelo lepo, dokaj dobro opremljeno smer, katere težavnost se stopnjuje proti vrhu. Druga polovica smeri resnično ponuja lepo, konstantno plezanje, z bombončkom v obliki strehe v zadnjem raztežaju. Sestopila sva s spusti po smeri Grintovčev steber. Ker sva s smerjo opravila tekoče in suvereno, je takoj po zadnjem cugu padla odločitev, da se dva dni kasneje odpraviva v Centralno smer v Z steno Planjave, VI+/VI-, 200m.

Kljub sumljivo neodločni vremenski napovedi za nedeljo, ko se še vremenarji niso uspeli zmeniti ali bo dež ali sonce, sva nadaljevala s planom.

Ključni del Centralne: navpična poč (v sredini slike) in desno čez previs na plošče.

Odločila sva se prehiteti vreme in iz Ljubljane štartala že ob 3:30. Da, zjutraj. In kako se nama je obrestovalo! Prehitela sva dež in v žep pospravila še eno lepo smer. Centralna je odlično opremljena, v težkih raztežajih ti bo najverjetneje prej zmanjkalo kompletov kot klinov v katere bi jih vpel, plezarija pa je zlasti v zgornjem delu nekaj najlepšega, kar sem lezel v naših hribih. Ko preplezaš dolgo strmo, mestoma previsno poč, ki jo na vrhu zapira previs, misliš, da si s smerjo že opravil, a čaka te še čudovito razplezavanje v obliki “pakleniških” platk s šalicami za izvoz. Vriskanje! Smer je obema uspelo preplezati prosto.

Obe zgoraj opisani smeri, bi si po najinem mnenju zaslužili mesto v Miheličevem top 100 izboru.

Več slik v galerij!

Filmček Smučanje za Akom 6.6.2013

YouTube Preview Image

Izrazoslovje

Še zadnje teoretično predavanje – izrazoslovje – bo v četrtek 27.6. ob 19.30h v prostorih kluba (GD Tacen).
Predavatelj bo Matjaž Ferjančič. Vabljeni tudi ostali člani kluba.
Matjaž bo prinesel projektor in svoje diapozitive. Tako, da si bomo tekom predavanja ogledali še nekaj njegovih slik.

Jugova grapa

Odločitev je padla!

Gremo za Ak na eno lepo dolgo pomladansko smučarsko turo. Grega, David in Marko ob mokri četrti uri zjutraj odrinemo od avta. Po poldrugi uri hoje se nam stopala podaljšajo na cca. 170 cm in podplati postanejo kosmati. Pri treh macesnih opustimo prvotni cilj in namesto desno (pečica in plazovi), zavijemo naravnost levo v prijetno hladno Jugovo grapo. Poleg tega pa imamo z Jugovo grapo še neporavnane račune, saj sva morala z Gregom prejšnji teden v njej nekaj deset metrov pod vrhom obračati. Tokrat je bila slika čisto drugačna. Zgornja polovica grape je bilo samo pikanje, med tem pa celo premišljevali, če ni preveč trdo za spust s smučmi. Kdo bi si mislil… v Juniju J.

Po eni uri sončenja in ogledovanja močno zasneženih okoliških gora nataknemo smuči in sveže nabrušeni robniki nam omogočijo previden spust. Vmes je bilo malo skorje, nižje pa prijetno zmehčan »gniuc«. Z Gregom najdeva obvoz mimo treh macesnov… s skakalnico J, med tem ko David pri preh macesnih posname najino »bližnjico«. Odvijugamo med kamenčki do »baznega tabora 1« kjer nas čakajo superge in nekaj svežih štosov. Z nasmehom na zobeh in smučmi na ramenih, zapustimo prelepo dolino za Akom.

Marko

Nekaj slik si lahko ogledate  v galeriji!

Za Akom, 6.6.2013

Orientacija in vertikalski piknik

Dragi Vertikalci!

Tudi letos v sklopu alpinistične šole organiziramo predavanje o orientaciji, ki bo v četrtek 9.5. 2013 ob 19.30 v klubskih prostorih.

Svoje teoretično znanje boste lahko v praksi preizkusili v okolici Rašice 11.5. 2013 . Letos vam bo proga še v večji izziv kot lani! Tokrat bomo tekmovali v dvojicah. Tekmovalci se prijavite v parih na mail majajerebova@gmail.com.

Najlepši par čaka nagrada! 😀

Po orientaciji bomo kalorije nadomeščali na pikniku na kmetiji Košir (Sp.Gameljne 62a), kjer bosta štart in cilj trase za orientacijo.

Čas pričetka orientacije in vse ostale podrobnosti boste izvedeli na četrtkovem predavanju oz. sestanku.

Orentacija se prične v soboto 11.5.2013 ob 12 uri. Klubski piknik pa ob 16 uri.

Vabljeni vsi!

Hvala, pa lep dan 😀

Maja

Polna luna na Kamniškem vrhu

Maja Jereb vabi na nočni pohod na Kamniški vrh v silju polne lune. V četrtek, 25.4. ob 22h se dobimo na parkirišču pri mostu čez Bistrico (Slevo-Kamniški vrh). Vabljeni vsi!

Klubski sestanki ob 20:30

Člane in članice AK Vertikala obveščamo, da se redni četrtkovi sestanki prestavljajo na poletni čas. Od 25.4.2013 dalje se sestanki tako pričenjajo ob 20:30. Se vidimo na klubu!

Predavanja o prehrani in prvi pomoči

V sklopu alpinistične šole sta v prihodnjih dneh na sporedu dve predavanji. Predavanje o prehrani bo potekalo že ta četrtek, 18. aprila, ob 19. uri, v klubskih prostorih. Predavanje bo vodil Gašper Modic.

Teden dni kasneje, v četrtek, 25. aprila, pa se bo ob 16:30 pričelo predavanje prve pomoči, ki ga bosta pripravila Matjaž Ferjančič in Ante Burmas. Ker bo sledil tudi praktični prikaz oz. vaje, s seboj prinesite kakšne stare trikotne rute, povoje ipd.

AŠ 2025

Utrinek

Vremenska napoved
Zadnji komentarji
Arhivi zapisov