Oddaja vzponov za leto 2012

Tako kot vsako leto ste člani Alpinističnega kluba Vertikala še pred novoletno zabavo vabljeni k oddaji vzponov za leto 2012. Urejeno vpisane vzpone bo zbiral Marjan, pošljete pa mu jih lahko na naslov marjankozole@yahoo.com. Vzpone prosim oddajte najkasneje do četrtka, 6. decembra, potrebujemo jih namreč v okviru sobotnega prednovoletnega druženja.

V kolikor nimate tabele za vpisovanje alpinističnih vzponov, si jo lahko prenesete tukaj.

Vertikalski žur!

Letos ga bomo žurali 8.decembra na Rašici.

Začelo se bo že ob 10-ih zjutraj v Simon baru, “hec”, tam se bo družba zbrala (na parkirišču!) in od tam nas bo Tomo vodil v skrito drajtulišče pod Rašico. S cepini in derezami bomo iskali nove izive.

!!! POPRAVEK: Zaradi slabe napovedi in obilnega sneženja se na zbirnem mestu dobimo ob 11:30 oz. se po potrebi slišimo. Za več informacij se obrnite na Tomota ali Davida !!!

Vabljeni vsi člani kluba!

Na koči se dobimo ob 18.uri

Prijave, vključno z denarjem za večerjo (10 eur), zbiram v torek 4.decembra ob 20.oo uri na stenci in v četrtkek 6.decembra na “ferajnu”. Samo resno zasedeni se lahko prijavite na e-mail: david.kobilca@gmail.com, s tem jamčite, da poravnate obeznosti, tudi v primeru odsotnosti.

Poročilo 1. sklopa Alpinistične šole 2012/13

Tehnika v kopni skali

Za praznike konec oktobra – začetek novembra, gremo zdaj že tradicionalno vsako leto plezat v Paklenico. Dogodek je dobro obiskan s strani kluba. Ker pa je to čas začetka alpinistične šole, izpeljemo v stenah kanjona tudi prvi sklop šole.
Seveda se v Paklenico nismo odpravili povsem nepripravljeni.V oktobru smo se dvakrat dobili v telovadnici, kjer smo se naučili vozlov in še nekaterih osnov kopne alpinistike. Imeli smo tudi predavanje o opremi v kopni skali.Tako so tečajniki prišli v Paklenico s potrebno opremo in z osnovnim znanjem za lažje razumevanje in sodelovanje na tečaju.

Tečaj je trajal od srede, 31.10., do petka, 2.11.2012. Nastanjeni smo bili v apartmajih blizu vstopa v kanjon.

Na tečaju smo sodelovali: Tomo Šetina (AI), Tone Sfiligoj (AI) in Marjan Kozole (A). V pomoč nam je bil še zunanji »sodelavec« Gašper Modic (AAO).
Prisotni tečajniki: Matej Kramberger, Matic Litrop in Ante Burmas. Matej Jugovič je bil upravičeno odsoten.
Ne glede na skromno število tečajnikov smo tečaj izpeljali po ustaljenih smernicah.
Morda, zaradi manjšega števila udeležencev, celo z povečano kvaliteto.

Prvi dan

Ob 8. uri smo se zbrali pred apartmajem in se skupaj odpeljali v Veliko Paklenico.
Tema prvega dne je bila gibanje naveze v skalni smeri s sprotnim nameščanjem varovanja in vsemi ostalimi elementi alpinističnega vzpona: izdelava sidrišča, varovanje sebe in soplezalca, plezanje, zanesljivo in smotrno nameščanje vmesnega varovanja… Vse našteto so tečajniki opravili ob plezanju lažje smeri (»Oliver Dragojevič« v sektorju »Veliki Vitrenik«) in stalnem nadzoru inštruktorjev. Nadaljevali smo v smeri »Oprosti mi pape«. Na vrhu pa smo naredili še spust po vrvi.

Drugi dan

Ob slabši vremenski napovedi smo si brez slabe vesti vzeli dodatno uro spanja. Dopoldne smo izkoristili za ponovitev do takrat naučenega.
Popoldne se je vreme izboljšalo, zato smo odšli pod sektor »Kukovi«, kjer smo naredili še najzahtevnejši manever – reševanje padlega.
Preostanek dneva smo izkoristili za plezanje kratkih športnih smeri.

Tretji dan

Petek je bil namenjen plezanju daljših smeri. Naveze s tečajniki (Matic Litrop – Tone Sfiligoj, Ante Burmas – David Kobilca in Matej Kramberger – Luka Košir) so preplezale smer Centrali kamin, z izstopno varianto v Severnem rebru, v Velikem Ćuku.
Nadaljevali so po smeri Bela rampa do vrha Velikega Ćuka. Tone, Matic in Ante so se sprehodili še do vrha Aniča Kuka. Drugi smo plezali po ostalih sektorjih.

Vtisi letošnje Paklenice so pozitivni. Kljub slabši vremenski napovedi se je dalo plezat vsak dan. Ves čas bivanja smo izrabili koristno in prijetno.
Hvala vsem inštruktorjem, ki so pomagali na tečaju in seveda tečajnikom za vso voljo, zagon in resnost, ki so jo pokazali.

Lep pozdrav!
Marjan

Družinsko plezanje na klubski steni

Včeraj smo se lahko prepričali, da je obnovljena stena v odličnem stanju. Glede na to, da je med nami kar nekaj (novopečenih) mamic in očkov, ki si prav tako zaslužijo čas za malo rekreacije, smo se na klubu dogovorili, da bi četrtkov termin izkoristili za družinsko plezanje in druženje.

Starejši bi plezali, mlajši pa bi se pod budnim očesom katerega od navitih staršev lahko malo podružili – morda pa se prav tu  formira naveza za naslednje generacije AK Vertikale. Za plezanje pokliči Jano na številko 070 866775.

Obnova stene in pričetek nove sezone

Že od pričetka meseca oktobra na naši klubski steni v telovadnici OŠ Pirniče potekajo obnovitvena dela. Stenca je dobila novo obleko, grifi in stopi so očiščeni, zamenjani, dokupljeni, popolnoma nove pa so tudi smeri.

Od 6.novembra dalje bo čas, ko se boste v novih smereh lahko preizkusili tudi vi.

Opremljanje novih smeri

Ob vseh spremembah pa so nespremenjene ostale cene in termin. Stena je za vse plezalce, tako klubske kot zunanje, odprta ob torkih med 20. in 23. uro. Enkratni obisk vas bo stal simboličnih 5€, letna vstopnica pa 80€. Več informacij najdete tukaj.

Toplo vabljeni. Prenovljena stena, nove smeri in vloženo delo si vaš obisk vsekakor zaslužijo!

Slike obnove stene si lahko ogledate v galeriji.

Jesen v Paklenici

Kot vsako leto se tudi letošnjo jesen odpravljamo v Paklenico. Večina bo prispela za pet dni – od 31.oktobra do 4. novembra. Nastanjeni bomo v apartmajih v bližini vstopa v kanjon. Okvirna cena cca 10€/noč. Zaradi večjega števila udeležencev je zaželena rezervacija. Prijave pošljite na mail marjankozole@yahoo.com najkasneje do 24.10.2012. V kolikor se ne prijavite si nastanitev urejate sami!

V tem času pa bomo imeli tudi tridnevni tečaj kopne tehnike v sklopu Alpinistične šole. Točen termin bo znan po pogovoru s tečajniki. Vsi, ki ste pripravljeni pomagati pri izvedbi tečaja in pri vodenju tečajnikov v sklopu šole, ob prijavi prosim napišite tudi to.

V kolikor se kateri od tečajnikov tečaja ne bo mogel udeležiti, lahko pokliče Matjaža Ferjančiča (031 464 305), alpinista inštruktorja, ki ga bo z veseljem peljal na enodnevno turo zmerne težavnosti v naše hribe, tekom katere bo predstavil skalno tehniko, ki bo sicer obravnavana na tečaju.

Se vidimo v Pakli!

Poročilo ledeniškega tečaja

Po dveh neuspešnih poskusih smo se končno le uspeli dogovoriti za izvedbo ledeniškega tečaja. Spomladanska termina sta namreč odpadla zaradi premajhnega zanimanja. Zadnji razpis je zbral kar sedem  tečajnikov in dva inštruktorja. Žal se tečaja zaradi službe ni mogla udeležita edina prijavljena udeleženka.

Lokacija v okolici Großglocknerja (GG-ja) je v tem letnem času res posrečena, saj omogoča lepo izvedbo v številnih ledeniških razpokah bližnjih ledenikov Ködnitz in/ali Teischnitz. Tereni na ledeniku in višje nad njim so lepo ‘poprhani’  s svežim jesenskim snegom.  Vse deluje sveže, čisto in že kar zimsko. Baza je bila Stüdl Hütte. Ne glede na dejstvo, da je v tem času to edina odprta koča v okolici, se je ponovno izkazala kot prava izbira. Dobro ime koče je cenjeno pri številnih gornikih iz A, I, D, CZ, SK in SLO. Poleg nas sta  bili v koči,  med drugimi,  še dve skupini slovenskih gornikov.  Vzdušje je bilo prijetno in domače, nastanitev in hrana pa res dobra, zadostna in cenovno primerna.

Z vremenom, organizacijo in izbiro termina izvedbe tečaja smo imeli srečo. V torek zvečer, pred samim tečajem, smo izvedli prvi del ‘suhe’ vadbe v telovadnici. V petek smo zato na ledenik prišli res pripravljeni. Ta del vadbe je bil izveden učinkovito in v celoti po planu. Prav vsi udeleženci smo izvedli osnovno izobraževanje navezovanja in hoje po ledeniku, kakor tudi najzahtevnejši del izobraževanja / manevra reševanje padlega v ledeniško razpoko.

Drugi dan je bil namenjen plezalni turi. Večina se nas napotila po Stüdlgratu na vrh Grossglocknerja (Grega in Marko nenavezana,  Meno in Rudi ter Luka, Andrej in jaz pa po navezah).

Medtem sta se Marjan in Jaka že od ranih jutranjih ur trudila splezati celotni SZ greben GG-ja. Stüdlgrat je bil sicer za odtenek težji kot v idelanih letnih in zimskih razmerah. Celotni GG je bil ovit v lepo tenko belo snežno obleko. Žal pa ta ni zmrznila v celoti, saj so jo dnevne temperature mehčale in tanjšale. Marjan in Jaka sta v danih razmerah doživela prvovrstno plezalno avanturo. Terena ni bilo mogoče ‘popikati’ pač sta ga večino časa pridno čistila in ‘mixala’.  Časa jima je zmanjkalo za celotni greben in po skoraj trinajstih urah sta sestopila na ledenik. Zato pa jima ostaja nova naloga plezanja drugega dela grebena do vrha za naslednjič.

Zadnji dan je bil namenjen odhodu, saj je bilo vreme po pričakovanjih ‘kislo’ in neprijetno. Dodatno utrjevanje znanja reševanja padlega v ledeniško razpoko tako naredimo pozimi doma. Splošni vtisi udeležencev tečaja so pozitivne. Izkušnje iz tega tečaja bodo dobrodošle pri izvedbi naslednjih, tako glede pristopa, izvedbe vadbe, izbire lokacije, kakor tudi potrebne opreme za učinkovitejšo izvedbo tečaja.

Sestanek za začetek- AŠ 2012

Torej v četrtek 11.10.2012 ob 20:00 bomo z uvodnim sestankom pričeli novo alpinistično šolo. Vodja šole Marjan Kozole bo predstavil alpinizem in potek šole, predsednik kluba Damjan Eržen pa bo seznanil naše nove tečajnike in tečajnice z našim klubom. Vljudno vabljeni!

Klubski sestanki ob 20:00

Člane in članice AK Vertikala obveščamo, da se redni četrtkovi sestanki prestavljajo na zimski čas. Od 11.10.2012 dalje se sestanki tako pričenjajo ob 20:00. Se vidimo na klubu!

Ledeniški tečaj

Letošnji ledeniški tečaj je ponovno razpisan na lokaciji pod Grossglocknerjem v terminu 05 -07. 10 2012.  Bivanje v koči Stüdlhütte (za najmaj 6 ljudi, najmanj 4 tečajniki in 2 inštruktorja) je že rezervirano. Strošek polpenziona je 2 x 40,15 € /za člana PZS.

Zadnji rok prijave udeležbe je 30.9.2012. Prijave sprejemam na naslovu anton.sfiligoj@siol.net. Program tečaja razdelim prijavljenim takoj po izteku roka prijave.

AŠ 2025

Utrinek

Vremenska napoved
Zadnji komentarji
Arhivi zapisov