Oddaja vzponov za 2014
V okviru programa novoletne zabave, ki bo na sporedu 20. decembra na Vršiču (podrobnosti sledijo v naslednjih dneh), tudi tokrat zbiramo alpinisticne vzpone za tekoče leto.
Vzpone zbira Marjan (marjankozole@yahoo.com) do 16. decembra 2014!
Prijavite se, kajti nagrajeni bodo vsi najboljši, najlepši, najbolj domiselni vzponi in pa seveda tisti, ki so bili opravljeni z najmanj opreme, z najlepšo ali najdražjo opremo in vsi vzponi opravljeni z eno levo rokavico – pod pogojem, da je desna zgrmela v dolino in ni bila nikoli najdena.
P.s.: Kdor ne bo oddal vzponov, ga bomo na žurki spekli na žaru. Zaradi pomanjkanja veganske ponudbe, ga bova pojedla midva z Majo.
Predavanje: oprema za zimsko plezanje
V četrtek, 11. decembra, s pričetkom ob 19:00, bo v klubskih prostorih organizirano predavanje Oprema za zimsko plezanje. Udeležba je obvezna za letošnje tečajnike ter zaželjena za vse ostale člane kluba. Govori se, da bo letos menda huda zima…
V četrtek obvezno predavanje!
Prihodnji četrtek, 27. novembra, s pričetkom ob 19:30 bo v klubskih prostorih organizirano predavanje z naslovom ‘Priprava na turo’. Predavanje bo vodil Tomo Šetina in je OBVEZNO za letošnje tečajnike.
Velik poudarek bo tudi na vzponu na sedemtisočak in predstavitvi logistike takšne odprave (primer vzpona na Pik Korzeniewska). Tomo je predavanje pripravil zaradi napovedanega vzpona na Pik Lenin prihodnje leto, zato naprošam vse interesente odprave, da se prav tako udeležijo predavanja. Udeležba je seveda zaželjena tudi za vse ostale člane kluba. Se vidimo!
Poročilo 1. sklopa Alpinistične šole 2014/15
Med jesenskimi prazniki smo v Paklenici opravili prvi sklop šole. Nanjo smo tečajnike v oktobru pripravili: dvakrat smo se dobili v telovadnici, kjer smo se naučili vozle in osnove kopne alpinistike, praktično smo varovanje in plezanje poizkusili v Črnem kalu, imeli smo tudi predavanje o opremi v kopni skali. Tako so tečajniki prišli v Paklenico z vso potrebno opremo in osnovnim znanjem za lažje razumevanje in sodelovanje na tečaju.
Zaprto zaradi plezanja
Ker bo velika večina članov kluba v četrtek zvečer že v Paklenici, ostali pa v glavnem na poti tja, klubski sestanek 30. oktobra odpade.
Kdor si resnično želi debate, pa se namesto na klubu, v večernih urah lahko oglasi na pivu pri Dinkotu – po plačani rundi mu bomo z veseljem in velikim zanimanjem prisluhnili!
Gremo v Paklo!
Britof bo počakal vsakega od nas, zdaj je čas za plezat! Pred morbidjem dneva mrtvih bomo, tako kot vsako leto, tudi letos pobegnili v Paklenico. Alpinistična šola bo potekala med 31.10 in 2.11., nekateri pa bodo v Paklenico najverjetneje odpotovali že v začetku tedna.
Prijave za rezervacijo apartmanov do 23.10. zbira Šiška, rezervacija pa je, zaradi slabih izkušenj iz preteklosti, možna le s plačilom v naprej. Paklenica here we come!
Peak Lenin 2015
Julija 2015 je v načrtu klubska odprava na kirgizijski sedemtisočak Peak Lenin. Prijave sprejemamo do 13. novembra, pologi pa se bodo pobirali v začetku leta 2015.
Vsi resni kandidati se prosim prijavite vodji odprave preko elektronske pošte: cvahte.ales@gmail.com.

Povratek odpisanih
Zdaj ko ima nekoliko manj klubskih obveznosti, je naš Kruhi iz klina snel zaprašene plezalke, očistil mah, ki se je razrasel na plezalnem pasu, pobral kline s katerimi je zasidral palice za paradižnik, z mrkim pogledom ošinil padalo v kotu sobe, si v sendvič narezal feferone in se podal dogodivščinam naproti.
Slabo uro kasneje sva skupaj sopihala v Repov kot. Najprej sva splezala Tračarije (VI/V, 160m). Lepo in dobro opremljeno smer, ki pa po prvih dveh cugih v monolitni skali, ravno na detajlu ponudi precej slabšo skalo. V previsu šestice sem tako spoznal, da za letenje ne potrebuješ čarobnega prahu, dovolj je kamnita luska v roki.
Po Tračarijah sva napadla Zlatolasko (VI+/V, 180m), še eno super smer. Detajl v platah pod streho je fantastičen in enkratno izpostavljen! Mislim, da sem ga videl v enciklopediji pod pojmom “babja plezarija”. No, splezati se ga da, tudi če ti med nogami binglja nekaj, kar te meče iz ravnotežja, le tiste minimalce in luknjice je treba malo bolj zategnit.
Ker sva izstopila v oblak, sva opustila prvoten plan, po katerem bi zlezla še tretjo smer nad Sukalnikom. Nekako za nosom sva se prebila do vrha Planjave, ki je štrlel nad meglo, se naužila sonca ter sestopila nazaj v oblak proti Srebrnem sedlu.
Naš dragi Kruhi, ki se je tudi v stenah Planjave prepustil vodstvu podmladka, pa je s svojo legendarno škodo zapeljal proti pumpi ter v družbi hladnega Union šestorčka zadovoljno oddirkal proti domu.
Vpis v alpinistično šolo
Obveščamo vas, da za vpis v alpinistično šolo AK Vertikala še vedno ni prepozno, kajti na voljo so še prosta mesta!
Za vpis se zglasite v klubskih prostorih v četrtek, 2.10. ob 20h, ko bo na sporedu tudi uvodno predavanje ter predstavitev kluba in šole. Ne odlašaj, pridruži se nam in postani del ekipe!
Program šole: vertikala.com/program-alpinisticne-sole
Informacije: 041 448 154 (Jaka), 031 270 961 (Marjan)
Matterhorn po Levjem grebenu
Če sonce ne pride do nas, bomo šli pa mi po njega! Tako sva se, v stilu Mohameda in gore, v soboto zgodaj zjutraj z Marjanom odpravila proti Cervini.
Prvi dan sva s polnima nahrbtnikoma prilomastila do bivaka, kjer začuda ni bilo nobene gneče. Zaradi večje količine snega v vršnem delu, imajo letos lokalni vodniki menda bolj malo dela. Idealno vreme, Matterhorn in malo ljudi? Resno, ali snemate kakšen film?
Naslednji dan sva štartala ob 3:15, v spodnjem delu iskala prehode, a ves čas tekoče plezala. Vreme je bilo fantastično, razmere prav tako. Snega je sicer kar precej, vendar super kvalitete. Pod vršnim grebenom sva srečala navezo, ki je startala pred nama in obračala, sicer do vrha nisva srečala žive duše.
Na vrh sva priplezala okoli 9.ure, kar lep čas uživala v razgledih, si privoščila zasluženo pivo in se odpravila nazaj na bivak. Med vzponom vrvi nisva potrebovala, sva si pa s spusti olajšala sestop. Uporabljala sva 50m enojno vrv.
Nazaj grede sva srečala še nekaj navez, od katerih je večina zaradi različnih (subjektivnih) razlogov obračala.
Na turi naju je ves čas spremljal tudi tretji član naveze, moj glavobol, ki je dokončno izginil med sestopom nekje na travniških vesinah nad Cervinio. Za popoln užitek v turi bi verjetno potreboval aklimatizacijo na katerem od bližnjih vrhov, ampak kaj, ko so dnevi dopusta tako dragoceni, ciljev pa še veliko, veliko.
Slike so v galeriji.

