Otroška plezalna šola se prične 2.oktobra
Z otroci bomo plezali ob četrtkih, med 16:30 in 17:30 na OŠ Pirniče od oktobra do aprila. 2.10 pričnemo z dnevom odprtih vrat, ko bo plezanje brezplačno. Cena mesečne vadbe je sicer 30€ celoletne pa 200€. Če nimate opreme, jo imamo mi, prinesite le dobro voljo in veselje do plezanja. Vodja šole je Maja jereb (majajerebova@gmail.com).
Otroška plezalna šola na OŠ Pirniče
Zaradi velikega zanimanja smo se letos ponovno odločili izpeljati otroško plezalno šolo. Plezali bomo na visoki klubski umetni steni postavljeni v telovadnici osnovne šole Pirniče. Vabljeni otroci od 6-15 let, predhodne izkušnje s plezanjem niso potrebne. Po potrebi bomo otroke razdelili v dve ali več skupin.
V naslednjem tednu bodo potrjeni tudi termini, najverjetneje pa bomo plezali ob četrtkih med 16:30 in 17:30 s pričetkom 2. oktobra. Plezanje bo trajalo od pričetka oktobra do konca aprila. Vse dodatne informacije in potrditev terminov bodo pravočasno objavljene na spletni strani.
Cena tečaja bo 30€/mesec oz. 200€ za celotno sezono. Vodja otroške plezalne šole je Maja Jereb (majajerebova@gmail.com).
Smučanje: Val Thorens
Tomo vabi na januarsko smučarijo v Franciji, Val Thorens. Termin je 17. – 24. januar 2015.
Okvirna cena za posameznika je 480€ (bivanje, karta 3 doline, avtobusni prevoz, taksa). Smučišče ima cca 600 km urejenih prog, možno je tudi smučanje izven urejenih prog. Pijave zbira Tomo (e-mail: tomo.setina@gmail.com).
Podrobnosti o ponudbi najdete na letaku.
Alpinistična šola 2014/2015 (VIDEO)
Kot vsako leto tudi letos razpisujemo Alpinistično šolo. Brezplačno informativno plezanje za vse kandidate bo v Turncu 25.9.2014 ob 16:30!
Predprijave: Marjan Kozole, 031/ 270 961, marjankozole@yahoo.com
Več informacij o vpisu.
Več informacij o programu šole.
Vabljeni tudi k ogledu predstavitvenega filma!
Ledeniški tečaj
V septembru bomo organizirali tečaj ledeniške tehnike. Tečaj bo trajal 3-4 dni (podaljšani vikend) pod Grossglocknerjem in bo izpeljan v primeru zadostnega števila prijav. Vsi zainteresirani se zato prijavite najkasneje do 4. septembra na jakakrizanic@hotmail.com oz. 041 448 154.
Prijavijo se lahko vsi, ki so z uspešno opravljenim izpitom zaključili tečaj alpinistične šole. Pogoj za pristop k tečaju je dobro poznavanje letne tehnike – vozli, samoreševanje, izdelava škripca ipd.
Za popotnico lahko preberete tudi poročilo zadnjega ledeniškega tečaja.
Zmaj in Z zajeda
V soboto sva s Tedijem zlezla Zmaja v Ojstrici. Pod steno je še nekaj snega, ampak vstop ni bil problematičen. Plezala sva hitro in tekoče, raztežaje vlekla do konca vrvi in izplezala po dobrih 5 urah. Najtežji raztežaj si je izžrebal Tedi in ga tudi mojstrsko preplezal. Osebno se mi je cug zdel dolg, napet in vreden ocene VII-.
Ker žena razume bolečino alpinista pred odhodom na daljši dopust, mi je dala cel vikend prosto, zato sem plezal tudi v nedeljo. Nekaj lahkotnega in uživaškega sem si mislil … potem pa izbral še eno veliko steno. Z Anžetom sva se odpeljala v Vrata in v Triglavu splezala Z zajedo. Na vstopu je ogromna robna zev, zato sva vstopila precej levo, plezala med steno in snegom ter za prvih 20 višinskih metrov porabila dobro uro. Verjetno sva smer plezala prva letos, temu primerna je tudi naloženost ter pesek v vsaki malo večji šalci. V zadnjih raztežajih pred lažjim svetom je ogromno naloženega kamenja, skal in celo balvanov. No, po najinem obisku je tega nekoliko manj. Vseeno previdno! V izstopnih grapah je še vedno tudi veliko snega, zato sva slednje večinoma obplezala po skali. Za 700m smer sva kljub vsem prigodam potrebovala solidnih 7 ur.
Smer Modec – Režek
V soboto sva z Matjažem plezala Modec-Režek v Štajerski Rinki. Tokrat v smeri niso odmevale uživaške serenade, ampak nama je stena predvajala kanonade, midva pa sva v molu odječala vsak svoj solo.
Navezala sva se na vrhu podstavka. Matjaž se je previdno lotil prve podrte petice, jaz pa sem se na štantu bolj ali manj uspešno izogibala projektilom. Ta raztežaj se mi je zdel najbolj zoprn, ker je med težjimi najbolj podrt. Drugače je na težjih mestih (večinoma se je treba zbasat čez kak previs) skala malo boljša, na lažjih mestih pa imaš proti koncu smeri že pričute: tudi če se ne maje, se ti zdi, da se.
Nad gredo, ki v tem delu še ni tako izrazita, sva ubrala varianto za nosom. Držala sva se bolj desno in prišla na SZ raz. Tako sva si smer še malo podaljšala. Presenetila naju je boljša skala in tik pod vrhom še okno: kar nasmejalo se mi je in ni bilo dileme ali bom splezala še 5 metrov nečesa podrtega ali se bom zbasala skozi okno. Za smer, v kateri se res naučiš nežnosti in umetnosti božanja skale, sva potrebovala 12h.
Zelo sem vesela, da sem smer plezala s prekaljenim alpinistom. Tura je zahtevna in suma sumarum, fantastična izkušnja. Prisežem pa, da bo moja naslednja smer gosto nabita v preverjeno čvrsti skali.
Drugi rok izpitov in mentorstvo
V čertek, 24.7.2014 ob 16:30 bodo v plezališču Turnc še drugič letos potekali izpiti za pridobitev naziva mlajši oz. starejši pripravnik. Teoretični del se piše isti dan v času sestanka v klubskih prostorih. Vabljeni vsi kandidati, tudi tisti, ki bi želeli zgolj ponoviti in osvežiti tehniko.
Prav tako vabim mlajše pripravnike, ki so izpit opravili v prvem roku, da do četrtkovega sestanka razmislijo o tem, koga bi želeli za svojega mentorja na poti do naziva alpinist. Mentorja lahko izbirate med alpinisti inštruktorji in izkušenimi aktivnimi alpinisti.
Se vidimo v četrtek!
Vikend v Vertikali
Za nami je uspešen ter polno izkoriščen konec tedna in zdi se mi prav, da napišem, kaj vse smo zlezli. Torej, tukaj imate (ob zvoku fanfar) prve vertikalske poročile.
Medtem ko je večina služila ljubi kruhek, se je vikend za nekatere pričel že v petek. Reaktivirani Tonček in Andraž sta plezala v NŠG ter v žep pospravila Vito in Eliso, Marjan in Maja pa sta zlezla Parižanko v Debeli peči. Ob tem čestitke Maji za prvo hribovsko šestico! Bravo punca!
Zgodba o uspešnih vzponih se je nadaljevala v soboto. Z Menotom sva šla pogledat, če je v Parižanki res slišati francoske šansone – žal sva slišala samo dežne kaplje na vstopu, Parižanko pa kljub temu zlezla. Marjan je medtem z Matejem Balažicem (TAM Maribor) reševal orietacijsko enigmo Levega raza v Velikem draškem vrhu. Težave sta rešila še pred nočjo in ravno dovolj zgodaj, da sta še ujela budnega oskrbnika v Kovinarski koči. Plezala sta tudi Rok in Andraž, ki sta osvojila Malo Mojstrovko po S razu. Na drugem koncu, v Kamniških alpah sta Tonček in Šiška plezala v opremljenih smereh Trate.
Tudi v nedeljo se je plezalo. In to kako! Aleš je za kondicijo posoliral Šijo Brane, Grega in Meno sta lezla (in se kregala z naključnimi mimoidočimi) nad Okrešljem, Maja, Anja in Šiška pa so osvajali Madonno v NŠG. Marjan je, še vedno v Krmi, potešil Nimfomanko, s Ferijem pa sva v Velikem draškem vrhu za konec čudovitega vikenda splezala še eno gajstno – Viktorijo.
Jup, ta vikend smo splezali dvanajst smeri (upam, da nisem koga pozabil). In čeprav redno poudarjamo, da smo majhen klub, z veseljem lahko zapišem, da se na AK Vertikala dobro in veliko pleza!
Izpiti za mlajše pripravnike
V četrtek, 10. julija, s pričetkom ob 16:30, bomo imeli v plezališču Turnc izpite za pridobitev naziva mlajšega pripravnika. Na izpitu bomo preverjali znanje pridobljeno tekom alpinistične šole. Praktični del bo zajemal naslednje sklope: poznavanje in uporaba vozlov, gibanje naveze, spust po vrvi (s pripravo sidrišča), samoreševanje in reševanje padlega. Ob 20:30 bo sledil klubski sestanek, med katerim boste tečajniki opravili še teoretični del izpita.
Na preverjanje znanja pridite ob dogovorjeni uri in z vso potrebno opremo! Vsaka anaveza naj ima svojo vrv, ne pozabite na kline in kladivo. Ocenjuje se tudi odnos do alpinizma, soplezalca, splošna podoba bodočega alpinista, urejenost, rokovanje z opremo ipd.
Se vidimo v četrtek!

