Centralna grapa v Begunjščici
Sobota, dan tisočerih planov! Še v četrtek sva bila z Anžetom zmenjena za Kozorogovo, a jo je odpihnila slaba napoved. V petek popraviva plan na vzpon po Lenuhovi smeri in spust po Sestopni grapi, v načrte se vključi tudi Maja. V soboto pa sneg, megla in težave z (ne)vidljivostjo. Zato jo mahnemo najprej mimo Kozorogove, mimo Lenuhove, potem še mimo Y grape in se naposled skozi meglo prebijemo do vstopa v Centralno grapo, ki smo jo uspešno zgazili do vrha.
Turo smo želeli zaokrožiti s spustom po Šentanskem plazu, vendar tudi to idejo smo kmalu opustili. Od nikoder je namreč prisopihal nasmejan lokalec, navdušen, ker nas je srečal, saj je lep čas taval po grebenu in iskal najprej svoje stopinje do Šentanskega plazu, ko je obupal pa vstop v Centralno grapo. Razumeli smo njegovo olajšanje in tudi mi raje po megli odplavali tja od koder smo prišli.
Snežne razmere za smuko v grapi so bile pravzaprav zelo dobre, sproščeno vožnjo pa je onemogočalo dejstvo, da je bilo težko ločiti konec megle od pričetka snežne podlage. Omeniti velja tudi kložo v zgornjem delu grape, ki pa jo je moč obiti po desnem robu.
Turo smo začinili še z vzponom na Triangel, prismučali do avta in si privoščili zasluženo pivo. No… Maja je raje pojedla banano… Ženske…
Pičila me je kača, kaj pa zdaj?!
Da odgovori na to in še druga vprašanja o prvi pomoči v gorah ne bodo uganka, v sklopu alpinistične šole organiziramo predavanje PRVA POMOČ, ki bo 20.2. ob 16.30 v klubskih prostorih.
Predavanju bo sledil praktični del, zato s seboj prinesite svoje komplete prve pomoči, prusike, palice, stare povoje, trikotne rute… Predavanje in praktični del bo vodil Matjaž Ferjančič.
Vabljeni vsi Vertikalci!
PZS: Zaprtje večine planinskih poti v Sloveniji
Izredne vremenske razmere v Sloveniji v zadnjih dneh so botrovale žledu in predvsem na območju Julijskih Alp tudi velikim količinam novozapadlega snega, zato je v gozdovih in drugih območjih zaradi žledoloma in snegoloma velika količina podrtega drevja. Naravna nesreča je med drugim povzročila tudi ogromno škodo na planinskih poteh, saj so le-te zaradi velike količine podrtega drevja neprehodne (in bodo popolnoma ali delno neprehodne precej časa), zadrževanje na teh območjih pa bo še nekaj časa smrtno nevarno.
Več informacij tukaj.
Vremenoslovje in zimski tečaj
13. februarja ob 18:59 bo v sklopu alpinistične šole v klubskih prostorih organizirano predavanje na temo vremenoslovje. Predavanje je primarno namenjeno letošnjim tečajnikom, toplo vabljeni pa ste vsi člani kluba. Predavanje bo vodil Tone Planinšek.
Hkrati vas obveščamo, da je zaradi izrednih vremenskih razmer ter visoke stopnje lavinske nevarnosti zimski tečaj do izboljšanja pogojev prestavljen.
-
-
ob 18:59h VREMENOSLOVJE – tone planinšek
Zimski tečaj do nadaljnega prestavljen
-
Tečaj zimske tehnike
Tečajnike in tečajnice letošnje alpinistične šole obveščamo, da je predvideni termin za izvedbo tečaja zimske tehnike 1. in 2. februar. V primeru slabih razmer za izvedbo tečaja, se termin prestavi za teden dni. O lokaciji tečaja in ostalih podrobnostih boste pravočasno obveščeni. V kolikor kdo nima kakšnega kosa tehnične opreme, bomo za izposojo poskrbeli znotraj kluba – edini pogoj so primerna oblačila in obutev.
Še pred tečajem bomo izvedli zimsko skupno turo in sicer prihodnji vikend, 25. ali 26.januarja, odvisno od snežnih razmer in vremena.
Oddaja vzponov za registracijo
Zbiranje vzponov za registracijo pri Komisiji za alpinizem poteka do 23.1.2014. Vzpone zbira Marjan Kozole, pošljete mu jih lahko na naslov marjankozole@yahoo.com ali mu jih narekujete po telefonu, česar bo še posebej vesel. Kdor je vzpone oddal že v decembru, mu jih ni potrebno ponovno oddajati. Tabelo za vnos najdete tukaj.
Oddaja vzponov je nujna za alpinistične inštruktorje ter pripravnike, ki bodo letos pristopili k izpitu za alpinista.
Občni zbor
Člane in članice kluba AK Vertikala obveščam, da bo v četrtek, 23.1.2014 ob 20.uri v klubskih prostorih potekal redni občni zbor. Ob tem člane kluba naprošam, da se zbora udeležite v čim večjem številu ter da na dogodek ne zamujate!
Na zboru se bo volilo tudi nove predstavnike kluba – med drugim je še vedno odprto mesto kandidata za načelnika. V kolikor ima kdo željo in voljo, še vedno ni prepozno da kandidirate ali za izvolitev predlagate primernega sočlana oz. članico.
Po občnem zboru bomo pričeli tudi s pobiranjem članarine za članstvo v klubu in članstvo v PZS. Cene ostajajo nespremenjene: klubska članarina znaša 23€ (uradna potrditev sledi na občnem zboru), medtem ko se za stopnjo PZS članarine odloča vsak sam. Cenik najdete tukaj. Za aktivnejše alpiniste se priporoča članstvo A ali A+.
K pomembnemu dogodku paše tudi pomembna zakuska, za dobrote pa poskrbimo po principu vsi za enega, eden za vse (beri: na občni zbor prinesi kaj dobrega in redilnega).
Steber Brane
Slabim razmeram v brk sem se že sredi tedna odločil, da takoj ko splošna plazovna nevarnost pade na dvojko skočim na Kamniško sedlo pogledat, če se da v Brani kaj splezat. V soboto zvečer sta se priklopila še Anže ter Šiška in izpolnjeni so bili vsi predpogoji za dobro zgodbo.
Ker je letošnja pomlad (!?) zelo topla, smo iz Kamnika štartali že ob 4:30, nekaj čez sedem pa v grapi ob stebru naleteli na odlične pogoje. Sneg je bil, kjer je seveda bil, naravnost odličen! Poleg snega je bilo v smeri tudi nekaj malega ledu, ki je bil večinoma zelo tanek, precej je bilo pikanja travic in zatikanja cepinov, za štirico v smeri pa smo sezuli dereze. Bombonček od smeri nam je tako ponudil prav vse vrste plezanja, kljub vsemu pa so pogoji močno presegali naša pričakovanja.
Navdušeni nad smerjo in nepričakovano dobrimi razmerami, smo izstopili na s soncem obsijano Šijo in po njej tudi sestopili – zadovoljni, da smo po dolgem času splezali pravo smerco.
Slike so kot vedno v galeriji.
Zastonj pivo v Mihovem domu
Med pospravljanjem razdejanja ter preštevanjem mrtvih in ranjenih po prednovoletni zabavi v Mihovem domu, je izginila vrečka s črnimi otroškimi smučarskimi hlačami. Ker bi hčerka oskrbnice to zimo rada še kaj smučala, poštenega najditelja lepo prosi, da o najdbi obvesti njeno mamo, Matejo Macorig (041 787 706).
Piva sicer ni obljubila (zagotovo bi se dalo kaj zmenit), ampak bodi pošten in priznaj, da si obvestilo prebral samo zaradi alkohola…
Predavanje: Nevarnosti v gorah pozimi
V četrtek 9. januarja bo od 18. ure dalje v klubskih prostorih potekalo predavanje z naslovom ‘Nevarnosti v gorah pozimi’.
Obisk predavanja je obvezen za tečajnike letošnje alpinistične šole, udeležba pa je zaželjena tudi s strani ostalih članov kluba. Po predavanju nadaljujemo s četrtkovim sestankom.
Predavanje bo vodil član AK Vertikala Klemen Kočevar.


