Pollux, Castor in Lyskamm

Ker je teden dni pred potjo v Kirgizijo smiselno razmišljat o aklimatizaciji, smo se Tomi, Branka in jaz pridružili zabavni ekipi AO Kranj, ki je v tem terminu razpisala ledeniški tečaj v Peninskih Alpah.

V četrtek smo pristopili do koče Rifugio Guide della Val Ayas (3420m), naslednji dan pa se podali na Castor (4226m). Z Branko sva iz Castorja turo nadaljevala proti sedlu Felikjoch, kjer sva si postavila šotor in se odpravila proti Zahodnem Lyskammu (4481m). Po sestopu z Lyskamma sva noč preživela na 4100m, naslednji dan pa ponovno čez Castor sestopila do koče in naprej proti dolini. Tomi je s prijateljem Klemenom drugi dan pristopil na Pollux (4092m), Kranjčani pa so se po Castorju prvega dne, v soboto posvetili ledeniškemu tečaju.

Omeniti velja še borderski spust s Castorja, ki je v odličnih snežnih pogojih uspel ‘Mesotu’ (AO Kranj).  Vse tri dni smo imeli sicer izvrstne razmere, katerih ni mogel skaziti niti močen veter na vršnih grebenih.

Kranjčani so se izkazali za odlično družbo in dobre organizatorje, zato hvala AO Kranj, super ste!

FOTOZGODBA

Vršiči – Lukmanova IV+, Preložnikova V-

Šola dneva: ne hodi plezat v Geršak Grčar en dan po neurjih, ker je smer poplavljena.

In ob tem spoznanju smo Tone, Mitja in jaz šli plezat v Vršiče, Lukmanovo in Preložnikovo smer. Prva ima odlično skalo, druga malo manj, izstopni detajl v Preložnikovi je pa tudi kar konkreten. Razred zase je tudi sestop po grapi, kjer se vse podira.

Poiskusili smo tudi obvoz skoka/žleba na pol poti do Vežice, ki pa je bistveno težji in bolj nevaren, tako da ga ne priporočamo.

GALERIJA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šentanska – Begunjščica, V+/IV

Po vseh božanskih dostopih in sestopih, je bilo tole danes prava milina! S Tončkom sva šla danes na Begunjščico, Šentansko smer. Pripelješ se na Ljubelj, 20 minut hodiš po ravnem, sledi spust po melišču in že si v smeri.

Zanimiva smer s presenetljivo dobro skalo, je pa malo posiljena – na dveh mestih lahko narediš obvoz 1 meter od težavnih delov. Škoda, da je v celoti navrtana, možnosti za varovanje je veliko. V+ zajeda od spodaj zgleda kot mala malica, potem pa se nekje v sredi, ko visiš na hrbet zaveš, da dihaš kot pri norcih 🙂

Z vrha sledita še dva spusta po vrvi, in že si na poti in po 15 minutah pri avtu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dolška škrbina, Smer Ekar-Jamnik – VI-/IV

Po dolgem premisleku in dveh telefonskih pogovorih se z Lukatom odločiva, da opustiva prvotne plane in se v soboto odpraviva plezat na Jezersko. Tam, v desnem delu ostenja Dolške škrbine, najdemo zajedo, ki sta jo leta 1966 prva preplezala mojsta Franc Ekar in Tomaž Jamnik.

Do smeri dostopimo po Kremžarjevi poti od Češke koče na Spodnjih Ravneh, ki jo na melišču zapustimo v levo. V zadnjem delu dostopa lahko v desnem delu ostenja opazujemo dve skorajda vzporedni zajedi. Izbrati je potrebno tisto levo. Sama smer je zelo logična, saj ima logično linijo, kot bi se lahko kdo izrazil. S kratkimi umiki v desno vseskozi sledi zajedi. Skrbelo naju je le nekaj oblakov, ki so se podili sem ter tja, in snežišče na gredi, kjer se originalna smer šele začne.

Hitro se naveževa in Luka se izgubi za ovinkom prvega raztežaja. Medtem ko vrv tekoče drsi skozi varovalno ploščico, pogledujem proti Veliki Babi na prijetne plošče v Novi centralni smeri, ki so mi ostale v lepem spominu. Tekoče preplezava prve raztežaje, ki sledijo črnim kaminom in se pojaviva na gredi, pod precej velikim snežiščem. Tu se originalna smer šele začne, s slavno “živo lestvijo”. Snežišče obvoziva po levi. In nato… Kakšno presenečenje! Pod balvanskim problemom “Živa lestev”, ki bi ki bi si vrjetno zaslužil oceno V3 je skoraj dva metra snega. Tako je bil še najbolj siten prestop iz dostopnih čevljev v plezalke.

WP_20150613_17_00_14_Pro

Sledita dva najtežja raztežaja ocenjena s VI- in V+. Prvi se drži zajede in se konča v votlini nad previsom. Drugi raztežaj pa je prečka v desno, ki ti omogoči pobeg v lažji svet.  Medtem veter razkadi oblake in do vrha stene splezava še nekaj raztežajev v lažjem toda zelo krušljivem svetu (III-IV). Zadnje sidrišče uredi Luka kar na markirani poti.

Celotno smer z vstopno varjanto sva v zmernem tempu plezala 5 ur.  Fotke so v galeriji.

Stajerska rinka – Direktna

Križanič-Sršen naveza že spet v akciji ! Tokrat izbereva nama že obema znano smer, Direktna v Štajerski rinki. Ideja je bila Jakatova jst pa sem z veseljem zagrabil, saj je smer lepa z zračno prečko in ravno prav popoprana.

Drživa se pregovora; ” Rana ura, zlata ura” in tako se dubiva v Kamniku ob 5:30h. Ko začneva z dostopom obujava spomine iz otroških dni in pojeva hite izpred 20 let vse od Colonia do Kekčevih pesmi 🙂 .
Manekena!
Tempo je dober in hitro sva pod steno, tam pa naju prisilijo, da narediva pavzo (2 uri), saj sta v steni ŽE dve navezi.

Končno!!! Napočil je najin čas, plezava hitro in suvereno pri iskanju izstopa iz stene pa nehote preplezava glavo – Štajerske rinke in zabeleživa skupni čas plezanja 5 ur.
Še lavf dol do avta na 2 banane 1 jabolko in 2 pira 😉 . Oba se strinjava, da zaradi takih dnevov kot je bil danes se splača plezati.

Fotke!!!

Košutnikov Turn, Östlicher Nordkantenpfeiler – V

V soboto sva se z Lukatom odpravila plezat v Košutnikov Turn. Odločila sva se za smer Östlicher Nordkantenpfeiler, kar bi lahko nekako prevedli v Vzhodni steber severnega raza. Smer je “pretežno” navrtana.

IMAG2032

Dostop poteka po markirani poti in nato po zoprnem melišču do pod stene. Vstop v smer je označen z rdečo puščico in kratico UQ. Potem sledijo trije raztežaji prečke proti levi, in nato raztežaj navzgor, do severnega raza. Tam pa se loči več smeri. Desno po poči Jennyriss, levo Nordkante in v sredini najina. Sledijo trije raztežaji petice z odlično skalo, katero bi Mihelič označil kot polno dolomitskih prijemov. Sedaj spoznava, tudi kaj naj bi pomenila oznaka, da je smer “semialpin”. Sidrišča so sicer navrtana, toda v prvih dveh peticah razen dveh gurten in enega klina ni moč najti ničesar. Tako toplo priporočam, da imate seboj nekaj frendov. Po treh raztežajih petice sledita še dva lažja in 100 metrov lahkega terena do vrha Košutnikovega Turna. Skala v smeri je z izjemo kakšnega lažjega raztežaja odlična!

Na vrhu naju ujame še avtor smeri, ki jo je prvič plezal leta 1984, in nama za naslednjič priporočil smer Jennyriss.  Ko sestopava po ferati ÖTK Steig Neu se strinjava, da se bova sem še vrnila.

Fotke so v galeriji. Vse potrebne informacije o smeri pa najdete tukaj.

Centralni steber v Dedcu

Na Korošico sem prišel sam, s kamniškega konca. Marjan in Edvin (AO Železničar) sta namreč že prejšnji dan v Vežici zlezla Akademsko. Ker reveža čaka še cel teden Paklenice, se je Edvin ta dan odločil za kondicijsko pohodno turo (relacija šank-klopce … in to večkrat), z Marjanom pa sva se podala v zloglasni Centralni steber – smer,  ki je v času, ko je bila prvič splezana, premaknila meje mogočega ter v generacijah povojnih alpinistov še dolgo zbujala strahospoštovanje.

Prva VI+ v naših koncih še danes, kljub skromni višini, predstavlja pošten zalogaj. Gre za strmo, zračno plezarijo, večkrat na konicah plezalk, ki pa je hkrati zelo varna. Klinov najrazličnejših oblik, zanesljivosti in starosti je v njej za izvoz. Po treh urah sva izplezala na rob stene impresionirana nad smerjo in še enkrat več začudena nad brezmejnim pogumom alpinistov klasične dobe. Na vrhu smo si čestitali z Matičarji, ki so ta dan v dveh navezah preplezali Levo smer.

Za konec super dne, sva si z Marjanom privoščila še orientacijski tek brez zemljevida in ostalih nepotrebnih pripomočkov, ki človeka samo zmedejo. Sestopila sva namreč proti Lučki Beli, kjer je Marjan pustil avto. Sestop bo tik-tak, tako bova hitreje … je dejal. Za zgodbo o sestopu bo potrebno prit na ferajn, če bi snemali napovednik, pa bi ta vključeval: tek po brezpotju, plezanje v strmih travah, skoke sredi gozda, lomastenje v kratkih hlačah po polju kopriv, dolge kolovoze, avtoštop in rally po makedamu z izposojeno(!) Renault petko. Skratka sestop za v učbenik!

Fotke v galeriji

Črnolaska – Vežica

Z Majo sva v soboto sla na zmenk s Crnolasko. Lepa linija, katere mojster je seveda Francek Knez, kvalitetna skala in se vec se najde v Vezici.
Smer se pricne nekje 20m desno od Gersak-Grcar in sledi najbolj logicnimi prehodi (stolpici, zajede itd.) mocno v desno (skoraj 3 polne raztezaje) do poke, ki vijuga v levo nad njo pa so crni previsi (poki se izognemo, plezamo po levi strani, kjer tudi pod previsom najdemo klin). Sledimo strmo zajedi nad njo pa ze spet zavijemo desno in navzgor cez previs vse do borovcev.

Skoraj sm ze pozabil kaj je smisel alpinizma, imeti se fajn, plezati&zvizgati in peti s soplezalko ali soplezalcem, in tudi tocno to sva pocela 🙂 .
DSCN0620
Za sestop sva se odločila za spust ob vrvi po Akademski, Maja pa je bila tako navdušena nad manevri, ki jih je predkratkim vadila, da se je odločila še enkrat malo povaditi manever samoreševanja – punca zna!!! Med spuščanjem sva naletela še na enega pravega kerlca – Marjana, ki pa je obdeloval Akademko oz Akademsko smer.

Fotke so v galeriji

Mangart, Jugozahodni raz – IV/III

Danes sva z Lukatom preplezala jugozahodni raz Mangarta, smer, ki je opevana kot uživancija od plezarije in da ima odlično skalo.

Dostop je kar težaven, nekaj je še flank snega, ostalo se pa vse podira (neznanka nama je tudi, kje hudiča se nahajo ostanki stare koče, kot je navedeno v opisu?)

No kompaktne skale tudi v smeri ni ravno v izobilju, je pa res da sva verjetno malo prezgodaj šla v to smer. Plezarija je res lepa, težavnih mest razen plate v predzadnjem raztežaju ni, si pa ta detajl definitivno zasluži oceno večjo od IV. Pa navrtana je v celoti, kar nisva pričakovala.

Sestop sva opravila po Slovenski poti, ki je v prilično katastrofičnem stanju – vse podrto, pretrgane zajle, čez pot teče hudournik, odsek poti sva morala abzajlati zaradi strme flanke snega.

Kot se spodobi je bil seveda prisoten tudi Tonček, vendar naju je opazoval od daleč, je imel danes druge obveznosti :)

Galerija

DSCN0216

Velika Baba, Nova centralna smer

V nedeljo smo se v dveh navezah podali v Novo centralno smer v Veliki Babi, Tonček/Luka/Polona in Andraž/Luka. Dostop je minil brez posebnosti, v grapi je sicer še ogromno snega, vendar se ga da obiti po desni strani. V sami smeri je bilo le nekaj zaplat snega, ki niso povzročale težave, je pa čez plato v sredini tekel tak lep potoček, tako da je bilo kar malo blesavo priti tam čez.

Po smeri se je sprehajal (dobesedno) še Samo, se pri vsakem plezalcu malo ustavil in ležerno pokramljal:)

V zadnjem raztežaju se je vreme nenadoma poslabšalo – kar zoprn občutek, ko čakaš zadnji na štantu, na vrhu bi pa Tonček delal fotoshooting:)

Sestop je bil naravnost božanski: po zajlah medtem ko okoli grmi, zaplate gnilega snega pomešanega s podrtijo, dež, superge…

DSCN2249

PS: Cela tura nama je z Lukatom dosti bolje uspela kot lani, ko smo za uvod sfalili pot in šli najprej še na kondicijsko turo do Jenkove planine :D

AŠ 2025

Utrinek

Vremenska napoved
Zadnji komentarji
Arhivi zapisov