Humar – Škarja v Planjavi, V-/IV, 270m

Malo tečajniškega adrenalina pred vstopom v smer

Odločitev za smer je padla na hitro v soboto zvečer. Tako smo se Marjan, Mitja in jaz v nedeljo 30.6.2013 ob  6.00 uri že počasi peljali najprej do Kruhija po štrike, nato pa do Jermance pri Kamniški Bistrici, kjer smo ob 8.00 uri štartali v smer Humar Škarja v Planjavi, V-/IV, 270 m.

Po dveh urah hoje,  smo prispeli na vstop v smer Humar Škarja. Ker je meni kot tečajniku bila to prva daljša alpinistična smer, sem Marjana prosil, če lahko potegnem naprej vsaj en raztežaj. Z veseljem mi je dovolil, na mojo srečo, pa je bil tudi vseskozi prisoten z menoj.

Tako smo se navezali in moj prvi raztežaj kot prvi v navezi se je začel okoli 10.30 ure. Po začetnem strahu sem že do prvega sidrišča premagal strah, Marjan pa mi je vmes tudi pokazal kako se vstavlja metulje in zatiče. V Paklenici Novembra na tečaju sem bil namreč odsoten in tega sklopa nisem še obdelal.

Zajeda pred izstopom smeri IV+

V glavnem tako sem se navdušil, da sem nato potegnil še dva raztežaja naprej kot prvi v navezi, tako, da sem vse skupaj potegnil kot prvi v navezi tri raztežaje, s čimer sem bil zelo navdušen in zelo hvaležen Marjanu, ki me je seveda vmes budno opazoval in spremljal. Nato so se začeli malo težji detajli in nato je naprej do konca prvi plezal Marjan, z Mitjo pa sva nato plezala za njim. Kmalu je sledil previs V-, kjer sem se priznam malo potegnil za komplet, bolj zaradi strahu, kot da bi to bilo res potrebno, ampak višina in globina mi je dala malo straha v kosti. Na mojo srečo mi je tudi Mitja malo pomagal z nasveti kaj in kako stopiti in kateri grif prijeti, tako, da mi je bilo malo lažje. Nato je sledila lepa zajeda IV+, katero v razkoraku zelo lepo lahko splezaš in tudi grifov ne manjka, je pa zelo pomembno, da se lepo postaviš z nogami in, da ne uporabljaš preveč moči v rokah, saj ti jo do konca zajede v nasprotnem primeru zmanjka. Zadnja težava, ki sem jo še imel je zadnja zajeda pred vrhom oziroma na izstopu iz smeri, sicer bi lahko izbrali kamin, ki je levo od zajede ampak smo se nato odločili za zajedo. Ocenjena je na IV+, čeprav se mi je zadnja dva metra zdela kakšna petica. Seveda je bil to moj subjektivni občutek, saj ko sem se nato malo zbral, sem hitro ugotovil, da se moraš samo lepo postaviti in že sem bil na vrhu.

Na vrhu.

Na vrh smo prispeli malo pred 16.00 uro, si nato malo odpočili in uživali v razgledu, Marjan pa nama je razložil še imena okoliških gora. Smer je sicer zelo lepa, na sidriščih je povsod opremljena  s klini in tudi mislim, da je bil na enem sidrišču svedrovec, vmes pa si malo pomagaš z zatiči in metulji. Sidrišče pod previsom V- je sicer malo bolj neudobno saj visiš na sidrišču, v primeru nas treh pa smo se malo zgužvali še na straneh. Varovanje mi je lepo teklo, vmes pa sta me tako Marjan, kot Mitja malo popravljala z nasveti, predvsem kam pravilno vpeti vponko, da se vrvi ne zavozljajo in, da je sidrišče pregledno in pa seveda čim učinkovitejši način varovanja, torej, da pustiš napredujočemu, malo več vrvi., da lažje napreduje itd.. Sestop mi je šel res malo počasneje, ampak po lastni krivdi, saj sem od plezalk dobil žulje na prstih. Mitja me je sicer vmes opozoril, da jih sezuvam, ampak ga na mojo nesrečo nisem ubogal, tako, da sem nato imel dosti težav s hojo navzdol. Pri sestopu me je Marjan na enem previsnem predelu na mojo lastno željo še malo povaroval, saj si nekako nisem upal brez varovanja sestopiti. Nato po poti navzdol še malo vode iz sosednjega potočka in že smo bili na izhodišču na Jermanci. Klobas sicer nismo zašpilili, smo se pa z veseljem odpeljali na Kraljev hrib pri Kamniški Bistrici na eno pivo in nato proti domu. Dan smo zares dobro izkoristili, vreme nam je šlo na roko in družba je bila res odlična.

2 Komentarjev na “Humar – Škarja v Planjavi, V-/IV, 270m”

  • Kobilca:

    Jaz sem pa mislil, da si se že zgubil v Ljubljanskih ulicah 🙂
    Bravo Matej, čestitke za prvo turo.

  • Matej:

    Ej David hvala. Kje si se pa ti zgubil. Sicer sem ze vmes naredil z Jakatom Gradisko turo in Medota v Ospu, tako, da smo kr aktivni. Ves kaj me zanima ti s lan plezal Pocarsko v Mojstrovki pa me zanima kaksna je k bi jo sel tudi jst plezat.

Odgovori

AŠ 2025

Utrinek

Vremenska napoved
Zadnji komentarji
Arhivi zapisov